Најмладите жртви на милитантната идеологија

Taneski, Nenad (2018) Најмладите жртви на милитантната идеологија. Штит - Магазин на Министерство за одбрана на Република Македонија (104). pp. 8-11. ISSN 1587-6710

[img]
Preview
Text
3. TN.pdf

Download (577Kb) | Preview
Official URL: http://morm.gov.mk/wp-content/uploads/2018/06/104-...

Abstract

Терористичката организација Исламска држава – ИД, во изминатите месеци претрпе серија на удари кои предизвикаа намалување на тероторијата на која тие активно оперираат. Иако голем дел од нејзините припадници, странските борци, се враќаат во матичните земји, значителен број од нејзините поддржувачи се уште опстојуваат во смалените граници на „калифатот“. Мнозинството од нив се мажи, но исто така постои и една голема бројка на жени и деца кои живеат како дел од терористичката група. Според одредени разузнавачки анализи, во ИД живеат околу 1500 странски деца, додека Франција е држава од која потекнуваат најголем број, околу 460 деца.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Political Science
Divisions: Military Academy
Depositing User: Nenad Taneski
Date Deposited: 15 Jul 2019 08:23
Last Modified: 15 Jul 2019 08:23
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/22123

Actions (login required)

View Item View Item