Разузнавачката заедница во креирање на националната безбедносна и надворешна политика

Taneski, Nenad (2018) Разузнавачката заедница во креирање на националната безбедносна и надворешна политика. Штит - Магазин на Министерство за одбрана на Република Македонија, X (103). pp. 16-19. ISSN 1587-6710

[img]
Preview
Text
2.T.N..pdf

Download (221Kb) | Preview
Official URL: http://morm.gov.mk/wp-content/uploads/2018/05/103-...

Abstract

Со секоја промена на владите, новите лидери и креатори на политиките во современите демократии, честопати ја преземаат власта знаејќи малку за безбедносно – разузнавачките агенции и служби кои ја сочинуваат разузнавачката заедница. Во многу краток период ќе заклучат дека во водењето на државата, во голема мера мора да се потпрат на стручните безбедносни анализи, уникатни техники, методи и технологии кои се користат во модерното разузнавање. Која е мисијата на разузнавачката заедница во една современа демократија? Примарна мисија на разузнавачката заедница е на државните лидери да им обезбеди ефективни и навремени информации за глобални, регионални и национални безбедносни прашања – информации кои ќе им помогнат на лидерите да донесат правилни одлуки за да ги постигнат своите внатрешни и надворешни политички цели.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Political Science
Divisions: Military Academy
Depositing User: Nenad Taneski
Date Deposited: 12 Jul 2019 08:29
Last Modified: 12 Jul 2019 08:29
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/22120

Actions (login required)

View Item View Item