Дали сме безбедни – 16 години по 11 септември

Taneski, Nenad (2018) Дали сме безбедни – 16 години по 11 септември. Штит - Магазин на Министерство за одбрана на Република Македонија (99). pp. 14-17. ISSN 1587-6710

[img]
Preview
Text
N.T. 2.pdf

Download (232Kb) | Preview
Official URL: http://morm.gov.mk/wp-content/uploads/2018/01/99-S...

Abstract

Минатата година се одбележа 16-годишнината од нападите на „Ал Каеда“ на 11 септември во САД. Тој трагичен ден, на кој имаше огромни човечки и материјални загуби ќе биде посебна лекција по часовите за изучување на тероризмот. Милитантната исламистичка идеологија која се манифестираше на тој ден, до денес ниту се повлече, ниту стана умерена. Не стивна ниту омразата против Западот и намерата за спроведување на терористички напади.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Political Science
Divisions: Military Academy
Depositing User: Nenad Taneski
Date Deposited: 07 Jun 2019 13:19
Last Modified: 07 Jun 2019 13:19
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/22080

Actions (login required)

View Item View Item