Стратегија за борба против индивидуалниот тероризам

Taneski, Nenad (2017) Стратегија за борба против индивидуалниот тероризам. Штит - Магазин на Министерство за одбрана на Република Македонија (92). pp. 6-9. ISSN 1587-6710

[img]
Preview
Text
N.T.1.pdf

Download (423Kb) | Preview
Official URL: http://morm.gov.mk/wp-content/uploads/2017/07/92-S...

Abstract

Во изминатите неколку години, индивидуалните терористи таканаречени „осамени волци“ како да отворија ново поглавје во тероризмот. Во декември 2015 година во Сан Бернандино – САД, вооружени маж и жена убија 14, а ранија 17 лица. Во јуни 2016 година, во геј клуб во Орландо – САД, вооружен маж уби 50, а рани 53 лица. Во јули 2016 година, на прославата на денот на Бастилја во Ница – Франција, едно лице управувајќи камион насочен во толпа луѓе уби 86, а рани 434 лица. Нападите извршени во САД и Франција, беа поддржани од терористичката организација „Исламска држава“ – ИД, но очигледно е дека сторителите ги планирале и извршиле операциите сами без насоки од „горе“.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Political Science
Divisions: Military Academy
Depositing User: Nenad Taneski
Date Deposited: 07 Jun 2019 13:17
Last Modified: 07 Jun 2019 13:17
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/22078

Actions (login required)

View Item View Item