Исламската држава и митот за „осамените волци“

Taneski, Nenad (2016) Исламската држава и митот за „осамените волци“. Штит - Магазин на Министерство за одбрана на Република Македонија (86). pp. 12-15. ISSN 1587-6710

[img]
Preview
Text
NT 2.pdf

Download (414Kb) | Preview
Official URL: http://morm.gov.mk/wp-content/uploads/2017/01/86-S...

Abstract

Исламската држава (ИД) во текот на оваа година континуирано трпи порази на бојното поле. Се проценува дека таа изгуби половина од својата територија во Ирак и речиси 20 % во Сирија, вклучувајќи ги и клучните транспортни правци со Турција, кои се од витално значење и за прилив на странски борци на групата. Иако територијата под контрола на ИД и понатаму се намалува, заканата е сè уште присутна. ИД докажа дека е хибридна, приспособлива организација, применувајќи креативни мерки за обликување на својот одговор од надворешните притисоци.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Political Science
Divisions: Military Academy
Depositing User: Nenad Taneski
Date Deposited: 23 May 2019 08:51
Last Modified: 23 May 2019 08:51
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/22052

Actions (login required)

View Item View Item