Минерал триоксид агрегат -современ материјал во денталната патологија

Longurova, Natasa and Kovacevska, Ivona (2019) Минерал триоксид агрегат -современ материјал во денталната патологија. In: Medicus, Информативен гласник на јавното здравство-Штип, број 28, 2019.

[img]
Preview
Text
MTA.pdf

Download (250Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
Medicus 2019.pdf

Download (732Kb) | Preview

Abstract

Потрагата по нови материјали не е никогаш завршена, посебно во областа на стоматолошката наука. Различни материјали биле формулирани, тестирани и стандардизирани за да се добие максимум придобивка за одличен клинички перформанс. Еден таков нов материјал е минерал триоксид агрегатот (МТА), кој беше претставен од Махмуд Торабинеџад при Универзитетот Лома Линда, Калифорнија, САД и првата литература за овој материјал се појави во 1993.МТА првично беше составен да даде физички својства, поставувајќи услови и карактеристики потребно за идеален репаративен и медикаментозен материјал. Студиите на МТА откриваат не само добри својства за препокривање, одлична долгорочна прогноза, релативно лесна манипулација и добра биокомпатибилност туку и фаворизира ткивна регенерација исто така.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Natasa Longurova
Date Deposited: 23 Apr 2019 07:42
Last Modified: 23 Apr 2019 07:42
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/21942

Actions (login required)

View Item View Item