Самостојна изложба „Меморија за Постанокот“

Efremov, Jordan (2018) Самостојна изложба „Меморија за Постанокот“. [Show/Exhibition]

[img]
Preview
Image
51505894_385303272032276_428563965782523904_n.jpg

Download (102Kb) | Preview
Official URL: https://www.facebook.com/pg/%D0%94%D0%BE%D0%BC-%D0...

Abstract

Ликовниот ангажман на Јордан Ефремов се одликува, пред се, со високо занаетчиство и естетска мерка. Идеопластиката на делото не упатува во еден имагинативно-контемплативен и продуховен простор со есенцијално-суштествени содржини. Убедливата фактура на платното ни открива зрелост и способност за изразување, но и видлива тенденција за еден автономен и автентичен ракопис. Ликовно- концепциската предлошка е крајно инспиративна и сугестивна.

Item Type: Show/Exhibition
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Art Academy
Depositing User: Jordan Efremov
Date Deposited: 06 Feb 2019 08:07
Last Modified: 06 Feb 2019 08:07
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/21499

Actions (login required)

View Item View Item