„Хераклеа Линкестис“ од Вања Лазарова или: за древноста, стаменоста, човечноста и бесконечноста

Karanikolova-Cocorovska, Lusi (2018) „Хераклеа Линкестис“ од Вања Лазарова или: за древноста, стаменоста, човечноста и бесконечноста. Palimpsest International Journal for Linguistic, Literary and Cultural Research. ISSN 2545-3998

[img]
Preview
Text
document.pdf

Download (4Mb) | Preview

Abstract

Овој текст прави обид за елементарно приопштување на поезијата од стихозбирката „Хераклеа Линкестис“ од Вања Лазарова на македонски јазик. Акцентот е ставен на структурата на стихозбирката, чии песни се инспирирани од Македонија и македонското минато. Главен адут на оваа поезија, според нашето мислење е метафората на каменот, која се поврзува со македонската историја и македонската почва, некогаш и сега. Клучни зборови: Македонија, македонска историја, камен, метафора на каменот, симболика на каменот.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Lusi Karanikolova
Date Deposited: 15 Jan 2019 09:34
Last Modified: 15 Jan 2019 09:34
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/21102

Actions (login required)

View Item View Item