Пазарот на антипсихотици во Република Македонија

Angelovska, Bistra and Drakalska, Elena and Seremetkovska, Hristina (2018) Пазарот на антипсихотици во Република Македонија. Фармацевтски информатор (48). pp. 44-49. ISSN 1409-8784

[img] Text
index.html

Download (68Kb)
[img]
Preview
Text
Pazar_Antipsihotici.pdf

Download (518Kb) | Preview

Abstract

Антипсихотиците се лекови кои се употребуваат за третман на психози, како шизофренија, манично-депресивни нарушувања, параноја и сл. Медикаментозниот третман на овие пациенти е директно поврзан со физичкиот и финансискиот достап до безбедни, ефикасни и квалитетни лекови

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Elena Drakalska
Date Deposited: 07 Nov 2018 12:18
Last Modified: 07 Nov 2018 12:18
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/20615

Actions (login required)

View Item View Item