Граматичката евиденцијалност во наставата по македонски и по бугарски јазик како втор/странски

Stanojoski, Igor (2018) Граматичката евиденцијалност во наставата по македонски и по бугарски јазик како втор/странски. Knowledge - International Journal, Scientific Papers. pp. 1497-1501. ISSN 2545-4439

[img]
Preview
Text
Врњачка Бања 1.pdf

Download (2101Kb) | Preview

Abstract

Во трудот се обработени особеностите на наставата во поглед на усвојувањето на категоријата прекажаност, односно евиденцијалност. Странските студенти, изучувајќи го македонскиот, односно бугарскиот јазик, се соочуваат со оваа за нив необична категорија, која, меѓу другото, е пресудна во дистрибуцијата на минатото определено и минатото неопределено време.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Igor Stanojoski
Date Deposited: 17 Oct 2018 10:58
Last Modified: 17 Oct 2018 10:58
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/20594

Actions (login required)

View Item View Item