Улогата на здравствените работници во едукација на пациенти со алергиски реакции

Panova, Gordana and Sumanov, Gorgi and Dzidrova, Violeta and Petrova, Marina and Donakova, Violeta and Simonovska, Ljiljana (2018) Улогата на здравствените работници во едукација на пациенти со алергиски реакции. Knowledge - International Journal Scientific Papers, 22 (5). pp. 1445-1450. ISSN 1857-923X / 2545-4439 (print)

[img]
Preview
Text
Труд 4.pdf

Download (2541Kb) | Preview

Abstract

Имуниот систем е составен од разни типови на специјализирани клетки, протеини, ткива и органи. Неговата главна функција е детекција на штетните микроорганизми и нивно уништување.Кога имуниот систем погрешно ќе детектира одреден алерген како штетен, тогаш и покрај тоа што алергенот не е опасен за организмот, се активираат имунолошки реакции со цел уништување на „штетниот патоген“.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Gordana Panova
Date Deposited: 13 Aug 2018 10:31
Last Modified: 13 Aug 2018 10:31
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/20300

Actions (login required)

View Item View Item