Лесново - природна и културна дестинација за развој на руралниот туризам

Kitanov, Vladimir (2009) Лесново - природна и културна дестинација за развој на руралниот туризам. Воспитание - списание за образовна теорија и практика, 10 (6). pp. 145-151. ISSN 1857-5331

[img]
Preview
Text
lelnovo-vospitanie 2009 (1).pdf

Download (234Kb) | Preview

Abstract

Сместено во североисточниот дел на Република Македонија, во подножјето на Илински Врв, на надморска височина од 900 метри, се наоѓа селото Лесново. Тоа лежи во вдлабнатините и височините на изгаснатиот вулкански кратер, познат како Лесновски кратер, каде што се наоѓа на далеку познатиот Лесновски манастир. Лесново ѝ припаѓа на Општина Пробиштип и е оддалечен 15 километри од општинскиот центар, а 123 км од главниот град на Р. Македонија.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Economics and business
Divisions: Faculty of Tourism and Business Logistics
Depositing User: Vladimir Kitanov
Date Deposited: 19 Jun 2018 13:02
Last Modified: 19 Jun 2018 13:02
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/20123

Actions (login required)

View Item View Item