Улогата на патронажната сестра при едукација и третман на пациенти со дијабетес

Trenceva, Ivana and Panova, Gordana (2017) Улогата на патронажната сестра при едукација и третман на пациенти со дијабетес. Knowledge - International Journal, Scientific Papers, 20 (20.4). pp. 511-518. ISSN 2545-4439

[img]
Preview
Text
2127.pdf

Download (1897Kb) | Preview

Abstract

Diabetes mellitus тип 2 (инсулин независен дијабет) е метаболно заболување кое се карактеризира со висока концентрација на глукоза во крвта. Карактеристични симптоми се полиурија, полидипсија и полифагија. Инсулин независниот дијабет е 90% повеќе застапен од дијабетес тип 1 и гестацискиот дијабет. Дебелината се смета за примарен фактор за појава на дијабет тип 2.Улогата на патронажната сестра во откривање,едукација и третман е од големо значење.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Gordana Panova
Date Deposited: 14 May 2018 09:33
Last Modified: 14 May 2018 09:33
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/19987

Actions (login required)

View Item View Item