Во одбрана на Ex Cathedra

Stojanov, Trajce (2015) Во одбрана на Ex Cathedra. In: Научно-стручна трибина на тема „Наставникот - некогаш, денес, утре“ , 04 Oct 2013, Stip, R. Makedonija.

[img]
Preview
Text
ExCathedra.pdf

Download (304Kb) | Preview

Abstract

Трудот е обид за философско втемелување и одбрана на екс-катедра пристапот во наставата, кој во модерната педагошка наука е оспоруван како традиционален и надминат. Трудот нуди аргументација во насока на афирмација на овој „застарен модел“ како зачувување на традиционалниот однос кон знаењето и вистината, наспроти посмодерниот третмат на истите како конструирани.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Social Sciences > Educational sciences
Humanities > Philosophy, ethics and religion
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Trajce Stojanov
Date Deposited: 26 Apr 2018 13:33
Last Modified: 26 Apr 2018 13:33
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/19914

Actions (login required)

View Item View Item