Теренско истражување во Р. Бугарија, с. Каврикирово

Angelov, Goranco (2017) Теренско истражување во Р. Бугарија, с. Каврикирово. [Video] (Unpublished)

[img]
Preview
Text
New Microsoft Word Document.pdf

Download (821Kb) | Preview
Official URL: https://www.youtube.com/watch?v=qCKB5sQoPo4&featur...

Abstract

На ова теренско истражување го опфативме процесот на изработување на зурла во селото Каврикирово, општина Петрич, Р. Бугарија. Изработувачот е Љубен Иванов Димитров-Курта, зурлаџија и роден 1946 г. во село Каврикирово. Тој ни го објасни неговиот процес на изработување како и материјалите од кои зе изработува зурлата и нејзините составни делови од негова страна.

Item Type: Video
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Goranco Angelov
Date Deposited: 27 Feb 2018 09:09
Last Modified: 27 Feb 2018 09:09
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/19611

Actions (login required)

View Item View Item