За односот меѓу учителот и ученикот - од Климента до денес

Mirascieva, Snezana (2017) За односот меѓу учителот и ученикот - од Климента до денес. International Scientific Conference St.Kliment’s Lifework. ISSN 978-608-244-404-8

[img]
Preview
Text
Snezana ЗБОРНИК-КЛИМЕНТОВОТО ДЕЛО-split-merge (5).pdf

Download (3837Kb) | Preview

Abstract

Прашањето за односот меѓу учителот и ученикот е старо колку и поучувањето и учењето, актуелно секогаш и секаде. Потрагата по потполн одговор на прашањето води кон списите и името на учителот Климент. Во трудот се прави обид да се расветлат некои аспекти на односот меѓу учителот и ученикот, но не како непроучувани, туку како прашања кои одамна се одговорени, прашања кои Климент ги одговори. Од тука, односот меѓу учителот и ученикот се проучува од перспектива на сегашноста, со упатствата на нашиот учител Климент кои ги остави како слика на животоопитен учител. Kлучни зборови: ученик, учител, однос.

Item Type: Article
Subjects: Social Sciences > Educational sciences
Divisions: Faculty of Educational Science
Depositing User: Daniela Koceva
Date Deposited: 08 Feb 2018 13:02
Last Modified: 08 Feb 2018 13:02
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/19414

Actions (login required)

View Item View Item