Изложба и учество со дело од XXIII Интернационална Кичевска ликовна колонија во Куманово.

Efremov, Jordan (2017) Изложба и учество со дело од XXIII Интернационална Кичевска ликовна колонија во Куманово. [Show/Exhibition]

[img]
Preview
Text
merged_document.pdf

Download (4Mb) | Preview
Official URL: http://vecer.mk/makedonija/vo-kumanovo-izlozhba-na...

Abstract

Кумановци ќе имаат можност да разгледаат 65 дела работени во различни техники, акрил на платно, масло на платно, комбинирана техника како и склуптури од метал и од дрво. - Изложбата е интересна, бидејќи секој уметник приоѓа од свој агол, од своја перспектива при творењето. Една разновидна комбинација на дела ќе биде презентирана пред љубителите на ликовната уметност, изјави, Роберт Цветковски, историчар на уметност и директор на Центарот за култура „Трајко Прокопиев". На 23. Интернационална Кичевска ликовна колонија која се одржа лани, од 2 до 16 јули учествувале 23 учесници од 13 држави, Македонија, Израел, Северен Кипар, Индија, Ирак, Албанија, Бугарија, Србија, Германија, Казахстан, Хрватска, Косово, и Турција.

Item Type: Show/Exhibition
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Art Academy
Depositing User: Jordan Efremov
Date Deposited: 07 Feb 2018 09:15
Last Modified: 07 Feb 2018 09:15
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/19338

Actions (login required)

View Item View Item