Антимикробна резистенција: приоритет на политичките агенди на меѓународните организации

Ivanovska, Verica (2017) Антимикробна резистенција: приоритет на политичките агенди на меѓународните организации. Farmacevtski informator, 46. pp. 23-25. ISSN 1409-8784

[img]
Preview
Text
farmacevtski informator 46 web.pdf

Download (827Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
Article V.I..pdf

Download (427Kb) | Preview
Official URL: http://www.fk.mk/%D1%84%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1...

Abstract

Антимикробната резистенција (АМР) претставува еден од најголемите предизвици за глобалното здравје, развојот на општеството и безбедноста. Честите и животозагрозувачки инфекции, како пневмонија, гонореја, постоперативните инфекции, како и ХИВ/СИДА, туберкулоза и маларија, стануваат неизлечливи поради резистенцијата. Доколку не се реагира на време, се проценува дека АМР ќе има значителни социјални, здравствено - безбедносни и економски последици врз функционирањето на земјите. По тој повод, светските лидери во септември 2016 година се сретнаа во седиштето на Обединетите нации (ОН) во Њујорк со цел да се обврзат на заедничка борба против АМР.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Health sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Verica Ivanovska
Date Deposited: 05 Feb 2018 10:40
Last Modified: 05 Feb 2018 10:40
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/19315

Actions (login required)

View Item View Item