Антимикробна резистентност: транзиција од политички ангажман во меѓународна акција во клиничката пракса

Ivanovska, Verica (2017) Антимикробна резистентност: транзиција од политички ангажман во меѓународна акција во клиничката пракса. Farmacevtski informator. ISSN 1409-8784

[img]
Preview
Text
farmacevtski informator 45 web.pdf

Download (601Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
Article Farmacevtski informator 45.pdf

Download (312Kb) | Preview
Official URL: http://www.fk.mk

Abstract

На 68-то Собрание на Светска здравствена организација (СЗО) во 2015, сите земји членки го прифатија Глобалниот акционен план за борба против антимикробната резистентност. СЗО го етаблира Глобалниот систем за следење на патогени микроорганизми резистенти на антибиотици и објави приоритетна листа на резистентни бактерии. Во 2017 направена е ревизија на СЗО листа на есенцијални лекови. Aнтибиотиците се групирани во 3 категории: ACCESS, WATCH и RESERVE, со препораки кога треба да се користи секоја.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Verica Ivanovska
Date Deposited: 05 Feb 2018 09:29
Last Modified: 05 Feb 2018 09:29
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/19297

Actions (login required)

View Item View Item