Миниартура 2017

Miloseski, Slobodan (2017) Миниартура 2017. [Show/Exhibition]

[img]
Preview
Text
Naslovna.pdf

Download (214Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
8 izdanie.pdf

Download (388Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
ucesnici.pdf

Download (572Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
delo.pdf

Download (296Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
Izdavac.pdf

Download (254Kb) | Preview

Abstract

„Миниартура“ е групна изложба во организација на ДЛУМ. На оваа изложба делата имаат мал формат, со максимални димензии 10х10 cm. според веќе усвоените пропозиции. Духот на минијатурата се гледа преку компактноста на композицијата и способноста на уметникот да се изрази во ограничен формат. Минијатурата не е прикажување на еден детал или исечок од една целина, таа е осмислен концепт во мал формат и представува хомогена и кохерентна целина на еден индивидуален приказ. Во рамките на оваа изложба се претставив со делото под наслов „Мост“, цртеж во комбинирана техника, со димензии 10x10cm.

Item Type: Show/Exhibition
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Art Academy
Depositing User: Slobodan Miloseski
Date Deposited: 30 Jan 2018 10:01
Last Modified: 30 Jan 2018 10:01
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/19215

Actions (login required)

View Item View Item