„Портрет“, „Пајак“, „Притаено очекување“, „Првото будење“

Miloseski, Slobodan (2017) „Портрет“, „Пајак“, „Притаено очекување“, „Првото будење“. In: Седми Фестивал на Франкофонијата „Солеј", 03-08 June 2017, Sozopol, Bulgaria. (Unpublished)

[img]
Preview
Text
Solej-Sozopol.pdf

Download (274Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
portret.pdf

Download (2400Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
Pajak.pdf

Download (2392Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
Pritaeno ocekuvanje.pdf

Download (1913Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
Prvoto budenje.pdf

Download (2108Kb) | Preview
Official URL: http://www.sozopol.bg/index.php?option=com_content...

Abstract

Седмиот Фестивал на Франкофонијата во Созопол траеше од 03 до 08 јуни 2017 година, со културна програма од Франција, Белгија, Швајцарија, Романија, Грузија, Либан, Мароко, Македонија и Бугарија. Културно-информативниот Центар на Р.Македонија кој трета година по ред е партнер и редовен гостин на овој Фестивал, понуди три културни содржини. На првиот фестивалски ден најпрво беше отворена изложбата „Поврзување”, на која со преку педесетина дела, работени во различни ликовни техники, се претставија уметниците: Иво Пецов, Марјан Ѕин, Маријана Иванова, Ице Огненовски-Мерко, Зоран Мише, Слободан Милошески, Горан Тричковски, Иван Стоименов, Павел Целкоски и Перица Георгиев-Пепси.Во вториот дел од програмата беше отворена и ликовната изложба „Охридски филиграни” од авторката Мирјана Николоска. Двете изложби предизвикаа голем интерес кај публиката. На 6 јуни,успешен соло-рецитал имаше пијанистката Мимоза Ќекана. Моето учество во изложбата „Поврзување“ беше со четири скулптури изработени во дрво: 1.„Портрет“ - димензии:25x8x7cm. 2.„Пајак“ - димензии: 10x12x8cm. 3„Притаено очекување“ - димензии:33x8x7cm. 4.„Првото будење“ - димензии:33x8x7cm.

Item Type: Conference or Workshop Item (Other)
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Art Academy
Depositing User: Slobodan Miloseski
Date Deposited: 30 Jan 2018 09:55
Last Modified: 30 Jan 2018 09:56
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/19185

Actions (login required)

View Item View Item