Кинезитерапија при повреди на ’рбетниот мозок

Ruskovska, Marija and Krstev, Toshe (2017) Кинезитерапија при повреди на ’рбетниот мозок. Списание на македонското физиотерапевтско здружение, 1 (1). pp. 48-55.

[img]
Preview
Text
izvadok mr.pdf

Download (2061Kb) | Preview
Official URL: https://mfz.mk/

Abstract

Сопствената рефлексна активност на ’рбетниот мозок кај човекот е во целосна зависност и потчинетост на главниот мозок. При целосно прекинување на ’рбетниот мозок под нивото на повредата, рефлексите исчезнуваат. Под нивото на прекинот во зависност од тоа дали го прекинува централниот или периферниот моторен неврон настапуваат соодветни нарушувања на моторните функции, сетилните функции и нарушување на вегетативните функции.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Tose Krstev
Date Deposited: 24 Jan 2018 14:35
Last Modified: 24 Jan 2018 14:35
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/19089

Actions (login required)

View Item View Item