Концерт „Ех Ауро“

Potevska Popivoda, Emilija and Petkov, Bojan (2017) Концерт „Ех Ауро“. [Performance] (Unpublished)

[img]
Preview
Text
POSTER - Maria Keck & Tomaz Pacnik.pdf

Download (227Kb) | Preview
Official URL: https://www.youtube.com/watch?v=lAXRBZ0BP3g&t=35s

Abstract

Ex Auro е концертен проект на музички фузии на world и jazz музика, како и современ и фламенко танц, кој произлезе од средбата и визиите на уметниците Мариа Кек и Томаж Пачник. Мариа Кек во овој проект танцува и пее на повеќе мелодии од светската музичка сцена во придружба на пијано на Томаж Пачник. Специјални гости на овој концерт беа Бојан Петков - гитара (член на групата Летечки пекинезери) и Ема Попивода - пијано, кои изведуваа авторска музика напишана од Петков. Концертот се одржа на 16.12.2017, во рамките на Фестивалот за современа музика Модоарс во Салон 19.19 Скопје.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Emilija Potevska
Date Deposited: 22 Jan 2018 08:40
Last Modified: 22 Jan 2018 08:40
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/18982

Actions (login required)

View Item View Item