Концерт на Милица Добај - сопран и Ема Попивода - пијано

Potevska Popivoda, Emilija and Dobaj, Milica (2017) Концерт на Милица Добај - сопран и Ема Попивода - пијано. [Performance] (Unpublished)

[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
poster milica dobaj.pdf

Download (71Kb) | Preview
[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
Ema i Milica 2.pdf

Download (53Kb) | Preview
[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
Natas Ema Milica.pdf

Download (61Kb) | Preview
Official URL: https://www.slobodnaevropa.mk/a/28557443.html

Abstract

На 18-ти јуни, 2017 година, со почеток во 20 часот, во Националната Галерија Даут Пашин Амам во Скопје, солистички концерт одржа сопранот Милица Добај од Црна Гора во придружба на Ема Попивода – пијано. На програмата се изведоа композиции од Дебиси, Рахмањинов, Верди, Лехар, но и арии од првата црногорска опера „Балканската царица“. Во духот на фестивалската програма, Милица изведе и композиции од Хатце како и арија од Шонберг од филмот “Les Miserables”. Специјален гостин на вечерта беше Наташа Сарџоска – поет и писател, која читаше извадоци од своите книги „Кожа“, „Тој ме повлече со невидлив конец“ и „Жива вода“ на повеќе јазици. Концертот се реализираше во рамките на Фестивалот за современа музика „Модоарс 2017“ кој е поддржан од Министерството за култура на Р. Македонија и со поддршка на Националната галерија на Македонија.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Emilija Potevska
Date Deposited: 22 Jan 2018 08:25
Last Modified: 22 Jan 2018 08:25
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/18978

Actions (login required)

View Item View Item