Концерт на современа македонска музика Трио Grazioso во Кавадарци

Trajkova, Nevenka and Palija, Kristina and Velkova, Pamela (2017) Концерт на современа македонска музика Трио Grazioso во Кавадарци. [Performance]

[img]
Preview
Text
ПРОГРАМА ТРИО ГРАЦИОЗО (1).pdf

Download (846Kb) | Preview
[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
22491714_536778856662537_8455174264141923725_n.pdf

Download (71Kb) | Preview
Official URL: https://www.youtube.com/watch?v=ndQIOHvlmIQ

Abstract

Трио Грациозо на 19.10.2017 се претстави пред многубројната публика во Кавадарци каде беа изведени палета на композиции од македонската современа културна ризница, како С.Стојков, Т.Зографски,Т. Скаловски, Д.Шуплевски, Т.Прокопиев и сплет од фолклорни македонски композиции во аранжман на С.Иванов. Триото е во состав од: (пијано) д-р Невенка Дуковска, доцент на Музичката академија при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип, (сопран) м-р Кристина Палија и (виолина) Памела Велкова. Настапот е проект кој е финансиран од Министерство за култура на Р.М и се одржа во рамките на „Кавадаречка културна есен 2017“ во Домот на Културата „Иван Мазов – Климе“ – Кавадарци. Целта на овој проект е да се стави акцент на современата музика, да се актуелизира и фаворизира пред нашата јавност, алудирајќи на тоа како уметноста и музиката доаѓаат од културниот идентитет на нациите и секако манифестација на фолклорните идиоми преточени во современата класична музика.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Nevenka Dukovska
Date Deposited: 19 Dec 2017 13:54
Last Modified: 19 Dec 2017 13:54
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/18446

Actions (login required)

View Item View Item