Болести и деформитети кои се јавуваат во училишната возраст како резултат на неправилна исхрана и лоши навики

Panova, Gordana and Sumanov, Gorgi (2017) Болести и деформитети кои се јавуваат во училишната возраст како резултат на неправилна исхрана и лоши навики. Knowledge - International Journal, Scientific Papers, 19 (4). pp. 1529-1537. ISSN 2545-4439

[img]
Preview
Text
scientific 2.pdf

Download (1092Kb) | Preview

Abstract

Под растење и развој се подразбира зголемуванје на димензиите на телото во висина, тежина и др. сфери што можат да се измерат. Развојото е стекнување на вештини во сите аспекти од животот на детето. Развој е поделен на физички развој: ова се однесува на порастот на вештините и можностите на телото и вклучува: Развој на грубата моторика (користење на големите мускули) пр. нозе, раце.Развој на фината моторика (прецизно користење на мускулатура) на пр. дланките, прстите.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Gordana Panova
Date Deposited: 10 Oct 2017 10:29
Last Modified: 10 Oct 2017 10:29
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/18303

Actions (login required)

View Item View Item