Холелитијаза во источниот и југоисточниот дел на Република Македонија

Sumanov, Gorgi and Panova, Gordana and Koteva, Marija (2017) Холелитијаза во источниот и југоисточниот дел на Република Македонија. Knowledge - International Journal, Scientific Papers, 19 (4). pp. 1411-1417. ISSN 2545-4439

[img]
Preview
Text
scientific1.pdf

Download (1173Kb) | Preview

Abstract

Холелитијазата преставува присуство на жолчни камења, односно конкременти кои се формираат во жолчното ќесе. Холестерол холелитијазата е една од најчестите дигестивни болести во западните земји. Најмалку 20 милиони Американци (≈12% од возрасните) имаат камења во жолчката. Преваленцата на холелитијазата се претпоставува дека се зголемува поради обезитоста, асоцирана со резистенцијата на инсулин и метаболички синдром.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Gordana Panova
Date Deposited: 10 Oct 2017 10:28
Last Modified: 10 Oct 2017 10:28
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/18302

Actions (login required)

View Item View Item