Концерт на дуо Грациозо во Ксар Ел Кебир - Мароко, Африка

Trajkova, Nevenka and Palija, Kristina (2017) Концерт на дуо Грациозо во Ксар Ел Кебир - Мароко, Африка. [Performance] (Unpublished)

[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
18386449_10212285163981675_2008694880_n.pdf

Download (105Kb) | Preview
[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
18361700_10212279626723247_1202399044_n.pdf

Download (124Kb) | Preview
Official URL: https://www.youtube.com/watch?v=d70TUgOuIU4&featur...

Abstract

Пред многубројната публика во Ксар Ел Кебир на 28.04.2017 настапи дуо Grazioso д-р Невенка Дуковска (пијано) и м-р Кристина Палија (сопран), каде изведоа композиции од македонската современа музичка ризница, како Зографски, Скаловски, Голабовски, Прокопиев, Иванов... Настапите беа во рамките на Фестивалот ENTRERRITMOS кој се одржа по VI ти пат, од 26 април – 3мај 2017 година во северниот дел на Мароко. Одржаа три концерти низ различни градови. Овогодинешното издание вклучи 220 учесници, како и културни и образовни делегации од десет земји: Шведска, Гвинеја-Бисао, Италија, Холандија, Шпанија, Панама, Бугарија, Ирска, Македонија и Мароко која е земја домаќин. Присуствуваа амбасадори и дипломати од скоро сите горенаведени земји учеснички. Проектот е поддржан од Министерство за култура на Република Македонија.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Nevenka Dukovska
Date Deposited: 20 Jun 2017 13:39
Last Modified: 20 Jun 2017 13:39
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17793

Actions (login required)

View Item View Item