Подобрување на одот кај пациенти после мозочен удар

Vasileva, Dance (2017) Подобрување на одот кај пациенти после мозочен удар. Medicus, информативен гласник на јавното здравство - Штип, 11 (25). pp. 26-27. ISSN 1857-5994

[img]
Preview
Text (Publication)
DOC009.PDF - Published Version

Download (320Kb) | Preview
[img]
Preview
Text (Text)
Vasileva D. za MEDICUS, 2017.pdf - Accepted Version

Download (311Kb) | Preview

Abstract

Одот е сложен моторен акт, кој интегрира дејности на различни нервни центри и спроводни системи во главниот и ’рбетниот мозок, обезбедувајќи ја мускулната сила, мускулниот тонус и координацијата на движењата. Индивидуален е за секој човек и остварува две основи функции. Нарушувањата на одот кај пациенти со хронична постинсултна хемипареза варираат во широк спектар – присутна е различно изразена асиметрија и билатерално променета моторна функција, мускулна активност и координација за време на одење

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: Мозочен удар, Нарушување на одот, Рековалесценција
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Dance Vasileva
Date Deposited: 28 Apr 2017 07:43
Last Modified: 28 Apr 2017 07:43
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17732

Actions (login required)

View Item View Item