Интерфејс менаџмент во фармакотерапијата

Ivanovska, Verica (2012) Интерфејс менаџмент во фармакотерапијата. Farmacevtski informator, 31. pp. 24-25. ISSN 1409-8784

[img]
Preview
Text
Farmacevtski informator 31 cover pages Verica.pdf

Download (2906Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
VERICA Interface Management of Pharmacotherapy.pdf

Download (729Kb) | Preview

Abstract

Светската здравствена организација сугерира дека се потребни нови модели за обезбедување на квалитет и континуитет во фармакотерапијата во здравствените системи. Изборот и рационалната употреба на лекови треба да бидат подобрени преку соработка меѓу различните нивоа на здравствена заштита и со заеднички препораки за есенцијалните лекови.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Health sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Verica Ivanovska
Date Deposited: 15 May 2017 09:06
Last Modified: 15 May 2017 09:06
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17731

Actions (login required)

View Item View Item