Улога на акупресурата при намалување на болката кај пациенти со болка во вратот

Abdulova, Imihan and Nikolovska, Lence (2016) Улога на акупресурата при намалување на болката кај пациенти со болка во вратот. In: Втор Конгрес на физиотерапевти на Република Македонија, 16-18 Sept 2016, Struga, Macedonia.

[img]
Preview
Text
Зборник - Втор Конгрес на физиотерапефти.pdf

Download (503Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
LN 1.pdf

Download (488Kb) | Preview
Official URL: http://www.fizioterapevt.org.mk/index.php?option=c...

Abstract

Статистичките податоци покажуваат дека кај се поголем број од населението особено кај помладата популација се јавуваат болки во вратот, проследени со вртоглавица, главоболка, вкочанет врат или болка во рамињата. Овие симптоми се проследени со мускулен спазам, нарушена циркулација, промени на лигаментите и нервите во цервикалниот `рбет. Лекувањето може да биде медикаментозно, со физикална терапија, масажа, кинезитерапија или со алтернативни начини на лекување. Цел: Да се процени ефектот на акупресурата кај пациентите со болка во вратот;

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Lence Nikolovska
Date Deposited: 15 Feb 2017 14:46
Last Modified: 15 Feb 2017 14:46
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17412

Actions (login required)

View Item View Item