Рехабилитација на деца со вродена дисплазија на колковите

Damcevski, Kristijan and Nikolovska, Lence (2016) Рехабилитација на деца со вродена дисплазија на колковите. In: Втор Конгрес на физиотерапевти на Република Македонија, 16-18 Sept 2016, Struga, Macedonia.

[img]
Preview
Text
Зборник - Втор Конгрес на физиотерапефти.pdf

Download (503Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
LN 3.pdf

Download (331Kb) | Preview
Official URL: http://www.fizioterapevt.org.mk/index.php?option=c...

Abstract

Дисплазијата на колкови претставува нај лесна форма на отстапување од нормалата во споредба со сублуксацијата и луксацијата. Се карактеризира со поплиток ацетабулум, хипоплазија и ектопија на јадрото на епифизата, валгитет на вратот на фемурот и др. Заболувањето се демонстрира со скратување на екстремитетот, симптом на Ортолани (звучно кликнување на зглобот при флексија и аддукција), ограничена абдукција и зголемена надворешната ротација, асиметрија на кожните свивки, покасно проодување и др.

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Lence Nikolovska
Date Deposited: 15 Feb 2017 13:47
Last Modified: 15 Feb 2017 13:50
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17410

Actions (login required)

View Item View Item