Скопје - Ликовна изложба на делата создадени на 23та Интернационална кичевска ликовна колонија

Efremov, Jordan (2016) Скопје - Ликовна изложба на делата создадени на 23та Интернационална кичевска ликовна колонија. [Show/Exhibition]

[img]
Preview
Text
merged_document.pdf

Download (4Mb) | Preview

Abstract

Во вторник (на 20.12.2016)е отворањето на изложбата на делата создадени на 23-та Интернационална кичевска ликовна колонија во Музејот на Град Скопје. Отворањето е во 19 часот, а делата ке бидат изложени до 10.01.2017 година. Во музејот на град Скопје се отвори изложбата од 23. Интернационална кичевска ликовна колонија на која учествуваа 23 учесници од 13 држави: Македонија, Израел, Кипар, Индија, Ирак, Албанија, Бугарија, Србија, Германија, Казахстан, Хрватска, Косово и Турција. Се изработија 65 нови дела во различна техники, акрил на платно, масло на платно, комбинирана техника како и 4 склуптури од метал и 1 скулптура од дрво. На оваа изложба во Скопје беа претставени некои од делата на учесниците на оваа колонија.

Item Type: Show/Exhibition
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Jordan Efremov
Date Deposited: 13 Feb 2017 13:41
Last Modified: 13 Feb 2017 13:42
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17343

Actions (login required)

View Item View Item