Критички осврт кон збирката раскази „Седмоглавиот џин“ на Мустафа Карахасан

Celik, Mahmut and Sulejmani, Umit (2016) Критички осврт кон збирката раскази „Седмоглавиот џин“ на Мустафа Карахасан. First International Scientific Conference, FILKO, Philology, Culture and Education. pp. 1089-1095. ISSN 978-608-244-308-9

[img]
Preview
Text
filko ZBORNIK 2016 (1).pdf

Download (3094Kb) | Preview

Abstract

Мустафа Карахасан е еден од првите писатели на Турската заедница коj пишувaлна турски и на македонски јазик. Тој е турски раскажувач, романсиер, есеист и драмски автор. Тој е автор на повеќе книги поезија и проза за деца и возрасни. Во доменот на прозата за деца на турски јазик познат е со збирката раскази “Седмоглавиот џин““. Потоа следат книгите раскази за деца „Другари“, „Солзите на срцето“и „Екрем“која претставува прва збирка раскази за деца на турски јазик објавена во Република Македонија воопшто.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Mahmut Celik
Date Deposited: 09 Feb 2017 08:25
Last Modified: 09 Feb 2017 08:25
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17202

Actions (login required)

View Item View Item