Фармакодинамика и безбедоносен профил на ибупрофен Соодветен избор за третман

Angelovska, Bistra (2016) Фармакодинамика и безбедоносен профил на ибупрофен Соодветен избор за третман. In: Третман на болки - од недоумица до решение, 19-21 Apr 2016, Skopje, Macedonia. (Unpublished)

[img]
Preview
Text
terapija na bolka.pdf - Presentation

Download (1537Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
Kontinuirana edukacija Bistra Angelovska.PDF - Presentation

Download (134Kb) | Preview

Abstract

Dolorem sedare divinum opus est � Да се смири болката е божествено дело Непријатно чувство и емоционално искуство предизвикано од актуелното или од потенцијалното оштетување на ткивата (Меѓународно здружение за проучување на болката) Најчестиот симптом што пациентот го доведува кај лекарот. Важен „сигнал“ за болест. Одбранбен механизам и важен дијагностички параметар во откривањето на болестите. Знаачително ги нарушува и квалитетот на животот и работната способност на пациентот. Ублажувањето на болката е една од најхуманите цели на современата медицина. Откривањето на лековите против болки и нивното постојано усовршување денес се смета за еден од најголемите успеси во фармакологијата.

Item Type: Conference or Workshop Item (Lecture)
Subjects: Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Bistra Angelovska
Date Deposited: 02 Feb 2017 09:43
Last Modified: 02 Feb 2017 09:43
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/17112

Actions (login required)

View Item View Item