Динамика на линеарното пресликување f (x) = bx + c на R

Zlatanovska, Biljana (2015) Динамика на линеарното пресликување f (x) = bx + c на R. Сигма, СММ (105). pp. 18-23. ISSN 1409-6803

[img]
Preview
Text
ilovepdf_merged.pdf

Download (355Kb) | Preview

Abstract

Линеарното пресликување на R, f (x) = bx + c се разгледува како диференцна равенка. Комплетната класификација на динамиката на линеарното пресликување на R, f (x) = bx + c како наједноставно е неговото однесување во неподвижните точки (доколку истите постојат), како и егзистенцијата на периодични точки. Генерално, однесувањето на пресликувањето f(x) = bx + c се испитува со графички и аналитички метод.

Item Type: Article
Subjects: Natural sciences > Matematics
Divisions: Faculty of Computer Science
Depositing User: Biljana Zlatanovska
Date Deposited: 24 Jan 2017 11:26
Last Modified: 24 Jan 2017 11:26
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/16923

Actions (login required)

View Item View Item