Концерт на популарна и филмска музика „Marsh with me“- Дуо Grazioso, д-р Невенка Дуковска (пијано) и м-р Кристина Палија (сопран) - Штипско културно лето 2016

Trajkova, Nevenka and Palija, Kristina and Trajkova, Borjanka (2016) Концерт на популарна и филмска музика „Marsh with me“- Дуо Grazioso, д-р Невенка Дуковска (пијано) и м-р Кристина Палија (сопран) - Штипско културно лето 2016. [Performance]

[img]
Preview
Text
nena i kikla skl 2016.pdf

Download (1259Kb) | Preview
[img] Text
watch_v=legZZkXnLhI&feature=youtu.be

Download (161Kb)
[img] Text
watch_v=sGAtVWws3JQ&feature=youtu.be

Download (163Kb)
[img] Text
watch_v=YEeIg2QINig

Download (128Kb)
[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
16441344_1275819629163363_1867186986_n.pdf

Download (1311Kb) | Preview
Official URL: http://puls24.mk/mk/kultura/oddrzan-fantasticen-ko...

Abstract

На концертот - „Marsh with me“ кој се одржа на 06.07.2016, беше изведена популарна и филмска музика од страна на Дуо Grazioso. На концертот беа изведени 14 различни композиции од дуото кое го сочинуваат - сопран м-р Кристина Палија и пијано - д-р Невенка Дуковска. Композициите беа најразновидни, од познатата Amazing Grace, до популарната March with me на Вангелис, како и Фантом од операта и многу други. Гостин на концертот беше виолинистката Памела Велкова, ученик од ДМУЦ „Сергеј Михајлов“- Штип, од класата на Проф. Борјанка Трајкова. Концертот беше одржан во склоп на Штипско културно лето 2016 во новиот Мултимедијален сити центар, со што официјално беше означено и неговото отварање.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Nevenka Dukovska
Date Deposited: 28 Feb 2017 12:44
Last Modified: 28 Feb 2017 12:44
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/16588

Actions (login required)

View Item View Item