Завршен концерт на учесниците на семинарот по пијано под раководство на проф. д-р Милица Шкариќ во Жанблу, Белгија

Skarik, Milica and Dumont, Benjamin and Sterjov, Petre and Falisse, Laurence and Decouville, Romane and Baudewyn, Naoki (2016) Завршен концерт на учесниците на семинарот по пијано под раководство на проф. д-р Милица Шкариќ во Жанблу, Белгија. [Performance]

[img] Text
5719-2016-04-01-08-52-18

Download (30Kb)
[img]
Preview
Text
Binder1.pdf

Download (1582Kb) | Preview

Abstract

На 8 април 2016 на Музичката Академија „Виктор де Бекер“ во Жанблу, Белгија, одржаа завршен концерт учесниците на семинарот по пијано под раководство на проф. д-р Милица Шкариќ. На концертот настапија младите белгиски пијанисти Наоки Бодевин, Бенжамин Думонт, Лоранс Фалис, Роман Декувиј и македонскиот пијанист Петре Штерјов. Тие изведоа дела од Бетовен, Шопен, Прокофјев, Бах, Моцарт, Дебиси и македонскиот композитор Зографски. Пиесите оп. 11 и Сонатината ин Це за две пијана оп. 142 од Зографски беа премиерно изведени во Белгија. Завршниот концерт беше резултат на еднонеделниот семинар по пијано (мастерклас), кој проф. д-р Милица Шкариќ го одржа во периодот од 4 до 8 април во Белгија на покана на белгискиот пијанист Бенжамин Думонт.

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Milica Skarik
Date Deposited: 27 Oct 2016 10:32
Last Modified: 27 Oct 2016 10:32
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/16525

Actions (login required)

View Item View Item