Концерт „Музика за глас, виолончело и пијано“ со триото Богоромова - Краповски - Шкариќ во МОБ

Skarik, Milica and Krapovski, Paskal and Bogoromova, Gonca (2016) Концерт „Музика за глас, виолончело и пијано“ со триото Богоромова - Краповски - Шкариќ во МОБ. [Performance]

[img] Text
muzika-za-glas-violonchelo-i-pijanovo-mob

Download (61Kb)
[img]
Preview
Text
Програма трио концерт Скопје.pdf

Download (1086Kb) | Preview
[img] Text
974-sovrshen-kraj-na-eden-sovrshen-den

Download (235Kb)
[img] Text
972-vdahnoveno-i-silno

Download (205Kb)
[img] Text
973-sovrsheno-kamerno-muziciranje

Download (166Kb)

Abstract

На 21 март 2016 триото во состав Гонца Богоромова - сопран, Паскал Краповски - виолончело и Милица Шкариќ - пијано, одржа целовечерен концерт насловен „Музика за глас, виолончело и пијано.“ На програмата беа изведени дела за сопран, виолончело и пијано од В. А. Моцарт, Р. Шуберт, Ј. Глезер, Х.Берлиоз, Ц. Франк, Г. Даис и М. Михајловски. Некои од композициите беа премиерно изведени во Македонија. Концертот се одржа во Скопје во фоајето на Македонската опера и балет и беше поддржан од Министерството за култура на РМ. Концертот беше одлично оценет од музичките критичари Бранка Костиќ-Марковиќ, Марко Коловски и Ангелина Димоска,чии рецензии беа објавени на cem.mk, zurnal.mk и „Нова Македонија.“

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Milica Skarik
Date Deposited: 26 Oct 2016 12:45
Last Modified: 26 Oct 2016 12:45
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/16521

Actions (login required)

View Item View Item