Современи трендови на средства и техники на локална анестезија

Dimova, Cena (2016) Современи трендови на средства и техники на локална анестезија. Vox Dentarii - Информатор на стоматолошката комора, 6 (2). pp. 22-23.

[img]
Preview
Text
vox-dentarii-34-6-21.pdf

Download (1827Kb) | Preview
Official URL: http://www.stomatoloskakomora.org

Abstract

Со намера да се обезбеди што побезболна апликација и поквалитетна локална анестезија на американското научно и стручно подрачје се препорачуваат следниве додатоци, техники и препораки: 1.Алкализација на растворот за локална анестезија непосредно пред апликација на анестетикот 2.Примена на анестетици со пократко дејство (особено индицирани кај претшколски и школски деца), 3.Употреба на „Поединечна забна анестезија“ (Single tooth anesthesia- STA™) преку примена на уредот “The Wand”, Употребата на овие новитети обезбедува бенефит кој е обостран: за пациентот - поголем комфор, безболност и помал страв при стоматолошките интервенции, но и за стоматологот - намален стрес, поголема лагодност и подобра продуктивност при работата.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Cena Dimova
Date Deposited: 26 Oct 2016 07:56
Last Modified: 26 Oct 2016 07:56
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/16499

Actions (login required)

View Item View Item