Современи видови гипс во стоматолошка протетика

Arslanov, Hadis and Dimova, Cena and Vladikova, Julija (2016) Современи видови гипс во стоматолошка протетика. Medicus, информативен гласник на јавното здравство - Штип, 10 (24). p. 29. ISSN 1857-5994

[img]
Preview
Text
naslovna medikus.pdf - Published Version

Download (455Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
sodrzina medikus.pdf - Published Version

Download (607Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
tekst 2 medicus.pdf - Published Version

Download (665Kb) | Preview

Abstract

Во поново време гипсот како и останатите заботехничките материјали имаат унапредување на нивниот квалитет со цел за подобрување на прецизноста на изработките како и олеснување на процесот на работата. На пазарот може да се сретнат нови и современи гипсови за работа во заботехничката лабараторија, таков на пример е гипсот кој припаѓа на групата Модерни материјали – дентален гипс (Modern Materials®-Die-Stone®)

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Cena Dimova
Date Deposited: 14 Oct 2016 08:55
Last Modified: 14 Oct 2016 08:55
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/16443

Actions (login required)

View Item View Item