Подвижни забни трупчиња во стоматолошката протетика

Vladikova, Julija and Dimova, Cena and Arslanov, Hadis (2016) Подвижни забни трупчиња во стоматолошката протетика. Medicus, информативен гласник на јавното здравство - Штип, 10 (24). p. 28. ISSN 1857-5994

[img]
Preview
Text
naslovna medikus.pdf - Published Version

Download (455Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
sodrzina medikus.pdf - Published Version

Download (607Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
tekst medicus.pdf - Published Version

Download (718Kb) | Preview

Abstract

Работниот модел претставува прецизна копија или реплика на постоечката ситуација на забите од пациентот, односно на испрепарираните и преостанатите заби како и делови од алвеоларниот гребен од устата на пациентот. Колку ќе биде изразена точноста на работниот модел зависи најпрво од прецизното зимање на отпечатокот, потоа од материјалот и начинот на изработка на моделот. Во современата стоматолошка протетика фиксните надоместоци потребно е да се изработени врз работниот модел со подвижни забни трупчиња. Ваквите модели овозможуваат лесен пристап до апроксималните страни на забните трупчиња, особено на гингивалниот раб. Со помош на гипсот се постигнуваат карактеристиките на моделите и трупчињата, димензионалната стабилност и отпорност на абразија.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Medical and Health Sciences > Health sciences
Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Cena Dimova
Date Deposited: 14 Oct 2016 08:55
Last Modified: 14 Oct 2016 08:55
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/16441

Actions (login required)

View Item View Item