Рангирање на пријателите на општествената мрежа FACEBOOK базирано на корисничките профили

Hristov, Risto and Gelev, Saso (2016) Рангирање на пријателите на општествената мрежа FACEBOOK базирано на корисничките профили. In: Трета меѓународна научна конференција: Науката - подршка на развојот во Република Македонија, 29-30 Jan 2016, Skopje, Macedonia.

[img]
Preview
Text
Rangiranje na prijatelite na opstestvenata mreza FACEBOOK bazirano na korisnickite profili.pdf

Download (1599Kb) | Preview
Official URL: http://euba.edu.mk

Abstract

Со развојот на Интернет и популаризацијата на општествените мрежи виртуелните пријателства добиваат во важност. Денес, со еден клик на глувчето ствараме ново познанство, што значи дека за кратко време се поврзуваме со стотици или чак и илјада непознати луѓе. Во тоа море од интернетски пријателства тешко можеме да процениме и следиме кој ни е сличен, со кој може да се сложуваме, да делиме заеднички интереси, поверење, да одредиме кој има добри, а кој зли намери. Едно од можните решенија на овие дилеми и проблеми е развој на програмска поддршка која ќе ни ги препорачува вистинските пријатели е обработен во овој труд. Клучни зборови: Општествени мрежи, виртуелни пријатели, програмска поддршка на категоризација на виртуелните пријатели

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects: Natural sciences > Computer and information sciences
Divisions: Faculty of Electrical Engineering
Depositing User: Saso Gelev
Date Deposited: 12 Sep 2016 10:56
Last Modified: 12 Sep 2016 10:58
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/16194

Actions (login required)

View Item View Item