Имунитет – прва одбрамбена линија

Angelovska, Bistra (2016) Имунитет – прва одбрамбена линија. Ваш аптекар (8). pp. 14-15. ISSN 1857-97

[img]
Preview
Text
imunitet (1).pdf

Download (136Kb) | Preview
Official URL: http://vasaptekar.mk/files/8_MK.pdf.pdf

Abstract

Што е имунитет и зошто е важен? Човековиот организам е во постојан контакт со бактерии, вируси и хемикалии. Изложен e на зрачења и загадувања од различна природа. Со цел да се справи и да остане во хармонија и добро здравје од најголемо значење е неговата способност да се одбрани од овие штетни влијанија. Механизмот кој е задолжен да ја обавува оваа примарна задача за одбрана на нашиот организам е имунолошкиот систем. Основа на имунолошката реакција е да го препознае “непријателот” и да го неутрализира/отстрани од организмот. Тоа се случува со неспецифични – вродени и специфични – стекнати механизми.

Item Type: Article
Subjects: Medical and Health Sciences > Other medical sciences
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Bistra Angelovska
Date Deposited: 07 Jul 2016 10:17
Last Modified: 07 Jul 2016 10:17
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/15955

Actions (login required)

View Item View Item