Местото на методиката во современиот научен и воспитно-образовен систем

Dimova, Violeta and Ivanova, Biljana (2016) Местото на методиката во современиот научен и воспитно-образовен систем. Knowledge - International Journal, Scientific and Applicative Papers, 12 (2). pp. 55-57. ISSN 1857-923X

[img]
Preview
Text
МЕСТОТО НА МЕТОДИКАТА ВО СОВРЕМЕНИОТ НАУЧЕН И ВОСПИТНО-ОБРАЗОВЕН СИСТЕМ.pdf

Download (917Kb) | Preview

Abstract

Во овој труд ќе се задржиме на местото и улогата на методиката во современото образование како едукативен процес, во кој методиката со својот интердисциплинарен карактер се здобива со статус на научна дисциплина, чиј предмет на истражување, не се само методите, туку и целиот систем на образование, кој го гледаме како курикулум, кој претставува нов начин на планирање, организирање и изведување на наставата. Теоријата и практиката на воспитанието и образованието, како една од основните животни и културолошки дејности на човекот го определува и местото на методиката во современиот воспитно-образовен систем и нејзината улога во остварувањето на резултатите од воспитно-образовниот процес.

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: теорија, практика, едукација, курикулум
Subjects: Humanities > Languages and literature
Divisions: Faculty of Philology
Depositing User: Biljana Petkovska
Date Deposited: 14 Jun 2016 12:04
Last Modified: 14 Jun 2016 12:04
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/15925

Actions (login required)

View Item View Item