Камерен концерт (2:3)

Zelenkovska Leshkova, Stefanija (2016) Камерен концерт (2:3). Сојузот на композиторите на Македонија -СОКОМ.

[img]
Preview
Text
SLZ.pdf

Download (275Kb) | Preview
Official URL: http://www.cem.mk/index.php/recenzii/978-kameren-k...

Abstract

Рецензија на Третата вечер на годинашново издание на фестивалот Денови на македонската музика, кое по 39-ти пат го организира Сојузот на композиторите на Македонија (СОКОМ), која се одржа во саботата на 2-ри април во Музејот на град Скопје. Концертот беше под знакот на камерната музика со поголем број на премиери и добитници на награди на Конкурсите за откуп на нови музички дела на Министерството за култура на Р. Македонија. Програмската концепција опфати дела од различни генерации на македонски композитори, некои од нив, како Благој Цaнев и Љубомир Бранѓолица, со својот креативен афинитет, познавање на музичката литература, разбирањето и апсолвирањето на малите камерни состави, се веќе докажани на полето на камерното творештво.

Item Type: Other
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Stefanija Leskova Zelenkovska
Date Deposited: 05 Apr 2016 09:42
Last Modified: 05 Apr 2016 09:42
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/15701

Actions (login required)

View Item View Item