Целовечерен концерт - „Macedonia meets Austria“, Linz 2016

Trajkova, Nevenka and Palija, Kristina and Mishkov, Lazar (2016) Целовечерен концерт - „Macedonia meets Austria“, Linz 2016. [Performance]

[img] Text
watch_v=MlqMzVzXj80

Download (123Kb)
[img] Text
watch_v=Dq5JjN0bkiQ

Download (116Kb)
[img]
Preview
Text
DOC031-rotated.pdf

Download (158Kb) | Preview
[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
12743942_10201481912047491_6712690618136882603_n (1).pdf

Download (80Kb) | Preview
[img]
Preview
Text (ImageMagick conversion from image to application/pdf)
PhotoGrid_1458384718588.pdf

Download (253Kb) | Preview
Official URL: http://rsm.mk/web/?p=111870

Abstract

Со сопранот Кристина Палија, дуото по втор пат се претстави во Линц, Австрија по покана од Здружението на католички високи школи, како и Австриско-Македонското друштво. На оваа сцена премиерно овој пат беа изведени и композиции од македонски композитори, „Марика мома убава“ од Томислав Зографски и „Ленка“ од Тодор Скаловски, од кои посебно беше воодушевена многубројната австриска публика. Инаку во програмата беа вклучени и песни и арии од Пучини, Рахмањинов, Верди, Корсаков, Обрадорс и многу други. На концертот како гостин настапи и нашиот хармоникаш Лазар Мишков кој е на постдипломски студии во Линц. Програма : T.Zografski – Marika moma ubava 2.T.Skalovski – Lenka 3.S.Rachmaninoff – “Do not sing to me beautiful maiden" 4.G.Verdi- Ein maskenball “Morro, ma prima in grazia” 5.G.Puccini – La Rondine “Che il bel sogno di Doretta" 6.G.Puccini – O mio babbino caro 7.F. Poulenc - Les chemins de l'amour 8.F.Schubert.- F.Liszt "Erlkönig" 9.E. Curtis — O Sole mio 10.F.Obradors— Al amor 10.F.Obradors— EI Vito 11.F.Obradors— Coplas del Curro Dulce 12.A.Lara - Granada

Item Type: Performance
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Nevenka Dukovska
Date Deposited: 22 Mar 2016 14:40
Last Modified: 22 Mar 2016 14:40
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/15607

Actions (login required)

View Item View Item