Народната носија суштинска одлика во сценските адаптации

Janevski, Vladimir (2015) Народната носија суштинска одлика во сценските адаптации. Зборник на трудови - Илинденски денови, 7. pp. 5-8.

[img]
Preview
Text
Nosijata.pdf

Download (343Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
народната носија суштинса одлика....pdf

Download (544Kb) | Preview

Abstract

Културата на облекување кај македонскиот народ претставува специфика и богатство во колористични решенија и симболи. Во изведбата на играорните ансамбли таа е првиот контакт со публиката и ја отсликува сценската адаптација, давајќи и белег на национална припадност, естетика, национално чувство итн.

Item Type: Article
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Vladimir Janevski
Date Deposited: 12 Feb 2016 11:54
Last Modified: 12 Feb 2016 11:54
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/15263

Actions (login required)

View Item View Item