Фестивал во Полска - Бјали Исток

Janevski, Vladimir and Cicakovski, Timko (2015) Фестивал во Полска - Бјали Исток. [Video] (In Press)

[img] Video
Полска - Бјалисток.wmv

Download (58Mb)

Abstract

Студентите од одделот за етнокореологија, при Музичката академија, заедно со учениците од насоката за традиционална музика и игра при ДМБУЦ Илија Николовски - Луј, обединети под Ансамблот Македонија, земаа учество на големиот светски познат фестивал за традиционална музика и игра во Полска во градот Бјали Исток. Овие млади уметници имаа можност за време на фестивалот да ја презентираат македонската традиционална уметност. Покрај презентацијата овие млади уметници имаа можност да се здобијат со две награди, едната специјална а другата Гран при на Фестивалот.

Item Type: Video
Subjects: Humanities > Art (arts, history of arts, performing arts, music)
Divisions: Faculty of Music Art
Depositing User: Vladimir Janevski
Date Deposited: 05 Feb 2016 09:52
Last Modified: 05 Feb 2016 09:52
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/15231

Actions (login required)

View Item View Item