Естетски реставративни процедури – современи аспекти

Kovacevska, Ivona (2015) Естетски реставративни процедури – современи аспекти. In: Естетски концепти за функционална оклузална рехабилитација, 07 Nov 2015, Stip, Macedonia.

[img]
Preview
Text
1. Flaer simpozium.pdf

Download (1582Kb) | Preview
[img]
Preview
Text
07.11.2015г..pdf

Download (4Mb) | Preview

Abstract

Интензивниот технолошки подем во денталната медицина, посебно во делот на стоматолошките естетски материјали, овозможува употреба на се поусовршени и естетски високо софистицирани реставрации. Во презентацијата ќе бидат опфатени современите научни и клинички сознанија за нано - композитните смоли, модифицираните стаклести глас - јономери, односно повеќето естетски реставративни процедури кои се практикуваат во ординациите. Секако, естетиката не е возможна без соодветните козметички санации од типот на белење на забите, за кое исто така ќе стане збор во ова предавање. Комуникацијата во хуманата популација, пред се започнува преку визуелната перцепција, со што првиот впечаток, за убавина, естетика, повлекува пријатност, самодоверба и желба за натамошно внимание. Забите како клучна алка, заедно со устата, претставуваат примарна перцепција па од таму и нивната естетска беспрекорност влијае на психолошката стабилност на индивидуата.

Item Type: Conference or Workshop Item (Lecture)
Subjects: Medical and Health Sciences > Basic medicine
Medical and Health Sciences > Clinical medicine
Divisions: Faculty of Medical Science
Depositing User: Ivona Kovacevska
Date Deposited: 27 Jan 2016 14:24
Last Modified: 27 Jan 2016 14:24
URI: http://eprints.ugd.edu.mk/id/eprint/14936

Actions (login required)

View Item View Item